21.03.2021r.

Witajcie kochani :)

Wraz z rozpoczęciem wiosny w świetlicy zajęliśmy się tematami dotyczącymi

ochrony środowiska. Będziemy rozwijać te tematy w naszej wirtualnej świetlicy.

Zapraszam!

ZASADY PRAWDZIWEGO EKOLOGA- co powinien robić, aby chronić środowisko.

* Segregować odpady: plastikowe, metalowe, papierowe, szklane i odpady zielone.
* Wyrzucać zużyte baterie do specjalnych pojemników lub oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
* Przeterminowane leki oddawać do specjalnych pojemników, które znajdują się w aptekach.
* Na zakupy zabierać torby z materiału lub koszyki.
* Nie używać przedmiotów jednorazowego użytku.
* Kupować produkty w opakowaniach, które można łatwo ponownie przetworzyć.
* Wyłączać światło, kiedy nie jest nam potrzebne.
* Oszczędzać wodę.
* Nie palić odpadami.

SEGREGACJA ODPADÓW:

ŻÓŁTY KOSZ (plastik i metal)

Nie pomyli się ten wcale; Kto pomyśli, że metale; Koniecznie przetwarzać trzeba,; Bo boksyt* nie spada z nieba.

Puszki z metalu zgniatamy; Kosza żółtego szukamy. Wnet powstanie metal nowy; Do użytku znów gotowy. Może garnek dla kucharza? Może rower dla kolarza? Przetwarzajmy wciąż metale Jakości nie tracąc wcale.

Wszystkie stare reklamówki, po jogurtach kubki, torebki i worki foliowe; Do recyklingu gotowe; Wrzucaj wnet do pojemnika – Niechaj góra śmieci znika! A butelki plastikowe; Przezroczyste, kolorowe, Zgniatać trzeba zawsze, wszędzie; Łatwiej je przewozić będzie.

Plastik długo się rozkłada; Lecz jest na to prosta rada: Buteleczki przetwarzamy; Wnet z nich piękny polar mamy: Bluzę, kocyk, inne cuda Gdy recykling* nam się uda.

Wielki smutek we mnie wzbiera, gdy do tego kontenera z przedszkolaków któryś chowa stos po lekach opakowań, buteleczki po oleju, farbach, i do papieru kleju! ”

NIEBIESKI KOSZ – PAPIER

Ludzi w mieście bardzo wielu; Nie sortuje dziś papieru. Proces ten zaś nie jest trudny; Kiedy papier nie jest brudny. Do kosza szybko wrzucamy, Gdy już niepotrzebne mamy: Kartony, gazety i książki, i kartki papieru pomalowane w prążki.

No a jeśli was przyłapię, że wrzucacie tłusty papier lub gonicie tam z pieluchą, to nie ujdzie wam na sucho! Tłusty i mokry papier brudzi ten suchy; Zapamiętajcie to zuchy!

BIAŁY i ZIELONY (szkło kolorowe i białe)

A butelki i słoiki w jakie wrzucać pojemniki? ”„Przezroczyste szkło się zbiera do białego kontenera! Kolorowe zaś wypada w zieloniutki koszyk wkładać. Lecz kryształów i talerzy do nich wkładać nie należy!” „A gdzie wrzucić stłuczone okulary, których szukał Pan Chilary, albo szybę zbitą piłką? Każdy wie, że to szklane wyjątki i wrzucamy je w czarne zakątki.

BRĄZOWY

Trawę, liście i patyki wyrzucajcie, drogie smyki, (lecz bez ziemi i kamyków) do brązowych pojemników! Gdy ogryzek chcesz wyrzucić, lub banana skórkę rzucić: wtedy wybierz kosz brązowy, niech inny kolor nie przychodzi Ci do głowy! Nie wszystkie resztki z obiadu do kosza brązowego się nadają. Kości i skórki od cytryny, niech do czarnego kosza wpadają.

SPECJALNY KOSZ – czyli niebezpieczne odpady

Jednak spieszcie się pomału, by ktoś groźnych materiałów przez przypadek gdzieś nie wrzucił, bo to są największe z trucizn! Termometry, stare leki oddawajcie do apteki, a zepsuty sprzęt zanieście do specjalnych punktów w mieście!”

https://www.youtube.com/watch?v=I-b0z5LqhKc&t=543s (Eko - Patrol - FILM)

Zapewne wiecie o tym, że niektóre materiały odpadowe jak np. plastikowe butelki, nakrętki, tekturowe rolki, talerzyki, itp. można ponownie wykorzystać oraz stworzyć z nich coś wyjątkowego i przydatnego.
Dziś zachęcam Was do wykonania przedmiotów użytkowych lub zabawek. Przekonacie się jak twórczo można połączyć działanie przyjemne z pożytecznym.
https://www.youtube.com/watch?v=9lUAN-5ntvA - papierowe zabawki
https://www.youtube.com/watch?v=ePFLyRQdrK0 - eko - bączek CD