Wizyta uczniów z Czech - 13-14.06.2016r.

dnia pobytu po zakwaterowaniu uczniowie z Czech wraz z grupką uczniów z naszej szkoły udali się na wycieczkę do Nowej Rudy, gdzie zwiedzili zamkniętą kopalnię węgla. Zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum, gdzie w 4 salach wystawowych zgromadzono eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego, a pani przewodnik pięknie nam o tym opowiedziała. Następnie udaliśmy się do Podziemnej Trasy Turystycznej „Kopalni Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie”, w której ciekawostką i wielką atrakcją był duch – skarbnik, strzegący tajemnic kopalni. Do dziś mieszka on w sztolni i straszy przybyłych turystów. Dowiedzieliśmy się wielu interesującychfaktów o pracy górnika oraz o tym, że ostatni węgiel z pola Piast został wywieziony na powierzchnię w dniu 15 września 1994 roku.

Po południu odbył się „Dzień z polską i czeską książką dla dzieci” w Bibliotece w Wambierzycach dla dzieci z Suchego Dołu oraz z naszej szkoły. Zaczęliśmy od zabawy integracyjnej w imiona aby lepiej się poznać oraz bardziej przybliżyć imiona wszystkich uczestników zajęć. W  bibliotece zostały porozwieszane kartki z podstawowymi zwrotami w języku polskim i czeskim, czescy uczniowie uczyły polskie dzieci podstawowych zwrotów a uczniowie z Wambierzyc uczyli tych samych zwrotów  po polsku. Dzieci miały okazję odczytać wiersz ,,Lokomotywa” oraz ,,Rzepka”- Juliana Tuwima w wersji polskiej i czeskiej również przy pomocy rekwizytu jakim była duża rzepa, dzieci wcieliły się w głównych bohaterów wiersza. Miłym muzycznym akcentem zakończyliśmy spotkanie przy zaśpiewaniu piosenki „Panie Janie” w wersji polskiej i czeskiej najpierw osobno a potem razem, dzięki czemu otrzymaliśmy śpiew na dwa głosy. Rola literatury w integracji europejskiej jest bardzo ważna zarówno polskie dzieci jak i czeskie zobaczyły, że przez wspólną zabawę można się wiele nauczyć, bawiąc się przy tym doskonale.

Drugiego dnia, dzięki uprzejmości proboszcza naszej parafii ojca Alberta, zaproszeni goście zwiedzili ruchomą szopkę. Następnie w naszej szkole odbyła się loteria fantowa, z której nikt nie wyszedł z pustą ręką. Na koniec swojej wizyty uczniowie z Czech udali się na kryty basen do Słupca, gdzie równie miło spędzili czas.